Ventzislav Piriankov - twórca IKON MAŁŻEŃSKICH

Fireproof” tłum. Ognioodporny (2008) – Caleb Holt wyznaje starą prawdę: „Nigdy nie porzucaj swojego partnera”. Doskonale odnajduje się w swoim zawodzie, w którym liczy się poświecenie i służba drugiemu człowiekowi. Prowadząc, wbrew pozorom spokojne życie, musi stawić czoła kolejnej tragedii: rozpadowi własnego małżeństwa. Caleb i jego żona Catherine Holt, stwierdzają, że na tyle oddalili się od siebie, że postanawiają żyć osobno. Proces rozwodowy trwa, jednak ojciec Caleba prosi swego syna by ten podjął próbę ratowania swojego małżeństwa. Caleb, po długich namowach ojca, decyduje się na 40 dniowy eksperyment. W tym czasie dociera do niego, że nie jest w stanie pokochać i przebaczyć swej żonie, bez odniesienia do miłości Boga. Ta moc wiary ma możliwość uratowania małżeństwa „by nie poszło ono z dymem”. Bohaterom, choć taka postawa nie jest łatwa, wciąż towarzyszy kodeks strażaka, który mówi, że partnera się nie zostawia.

Courageous” tłum. Odważni (2012) - to film twórców „Fireproof” z głębokim przesłaniem, zwłaszcza dla ojców. To opowieść o czterech mężczyznach, których łączy jeden cel: służyć i chronić. Każdy z nich zawodowo zajmuje się obroną prawa, ale jak się okazuje, żaden z nich nie jest przygotowany do najważniejszego wyzwania w ich życiu- ojcostwa. Próbują szukać drogi i sposobu, by jak najlepiej chronić swoich najbliższych.

Into the wild” tłum. Wszystko za życie - to historia młodego chłopaka, który postanawia zostawić wszystko, co posiada i wyruszyć w podróż autostopem na Alaskę. Widząc u swoich rodziców, jak pogoń za dobrami materialnymi zniewala człowieka, uznaje, że jedynym wyjściem by odkryć wolność jest życie w harmonii z przyrodą. Porzuca rodzinę i przyjaciół, karierę, a jedyne oszczędności przeznaczone na studia przekazuje na cele charytatywne i rusza w dziki świat przyrody. Doświadczenia, które napotyka po drodze uświadamiają mu jednak, że to co dla naszych przodków było oczywistością, teraz staje się niemożliwe. Jego wyidealizowany świat po prostu nie istnieje. W swoich marzeniach staje się wyalienowanym człowiekiem. Film uczy pokory wobec życia. Zmusza do refleksji nad tęsknotą za światem bez granic i stawia pytanie o granice między pasją, marzeniami a egoizmem. Ponadto zachwyca zdjęciami i muzyką Eddiego Veddera, lidera zespołu Pearl Jam.

October Baby” tłum. Październikowe Dziecko (2011)- film przedstawia historię 19 – letniej Hannah, która jako młoda i utalentowana aktorsko studentka nie potrafi odnaleźć sensu życia. Jej osobiste przeświadczenie, że nigdy nie powinna przyjść na świat zostaje urzeczywistnione. Bohaterka dowiaduje się, że jej problemy zdrowotne (fizyczne oraz psychiczne) są takie same jak u osób ocalałych z nieudanej aborcji. Jej dotychczasowe życie okazuje się kłamstwem, nie dość, że została adoptowana, to na dodatek jest aborcyjnym ocaleńcem. Rozbita wewnętrznie postanawia udać się wraz z przyjaciółmi w podróż do Nowego Orleanu, by znaleźć miejsce swoich narodzin oraz odszukać biologiczną matkę.Film pokazuje skutki aborcji. Występujące syndromy poaborcyjne dotyczą nie tylko kobiet, które poddały się aborcji, ale także osób, które asystowały przy przerwaniach ciąży.W filmie mocno uwypuklono wartość przebaczenia, które oczyszcza i pozwala pogodzić się z historią własnego życia.

„Między słowami”, reż. Sophia Coppola, wyst. Scarlett Johansson, Bill Murray- dwoje ludzi, którzy mimo, że mają rodziny, są bardzo samotni. Spotykają się w Tokio, mieście które pędzi. Spotykają się i zaczynają rozmawiać. Mimo różnicy wieku, mimo różnicy doświadczeń. Rozmawiają, ale to co najciekawsze zaczyna dziać się „między słowami”. To opowieść subtelna i pełna wdzięku oraz poetyki. Pozbawiona oczywistości, zmuszająca do pytań. To film o budzącym się uczuciu, któremu według ‘szatmpowych” scenariuszy bohaterowie powinni się poddać. Tu jednak postępują inaczej. Jest czułość, oddanie, ale w zupełnie innym wymiarze. Do dziś zżera mnie ciekawość, ale chyba lepiej nie wiedzieć co Bob mówi Kelly na ucho, gdy widzą się po raz ostatni…